Archived Results

This page contains results of tournaments from years previous to the current one, run at the Canterbury Chess Club.

2016 Results

The Summer Rapid was won by FM Stephen Lukey and Matthew McNabb - Link to Vega output.
Lightning #1 was won by FM Stephen Lukey
Grim Reaper #1 was won by Matthew McNabb
The Colthart Cup was won by Matthew McNabb - Link to Vega output.
Lightning #2 was won by FM Stephen Lukey
The Chas L Hart Cup was won by CM David Vincenti - Link to Vega output.
Lightning #3 was won by FM Stephen Lukey and Matthew McNabb
The Gambit Tournament was won by FM Stephen Lukey - Link to Vega output.
Grim Reaper #2 was won by Matthew McNabb
The Eric Browne Shield was won by CM David Vincenti - Link to Vega output.
Lightning #4 was won by Matthew McNabb
The B Grade of the Club Championships were won by Daniel Suh - Link to Vega output.
The A Grade of the Club Championships were won by FM Stephen Lukey - Link to Vega output.
Lightning #5 was won by FM Stephen Lukey
The Arie Nijman Trophy was won by FM Stephen Lukey - Link to Vega output.

2015 Results

The Summer Rapid was won by Chao Qi - Link to Vega output.
Lightning #1 was won by Chao Qi
Grim Reaper #1 was won by Matt McNabb
The Colthart Cup was won by Ed Rains - Link to Vega output.
Lightning #2 was won by Chao Qi
The Chas L Hart Cup was won by Matt McNabb - Link to Vega output.
Lightning #3 was won by Matt McNabb
The Gambit Tournament was won by Richie Christie - Link to Vega output.
Grim Reaper #2 was won by Chris Baker
The Eric Browne Shield was won by Matt McNabb - Link to Vega output.
Lightning #4 was won by Chris Baker and Matt McNabb
The B Grade of the Club Championships were won by Federico Roura - Link to Vega output
The A Grade of the Club Championships were won by Matt McNabb - Link to pairings and results. Games for download - thanks to Matt McNabb for game entry.
Lightning #5 was won by Chris Baker
The Arie Nijman Trophy was won by Ed Rains - Link to Vega output.

2014 Results

The Summer Rapid was won by Ed Rains - Link to Vega output.
Lightning #1 was won by Matt McNabb and Chris Baker
The Colthart Cup was won by FM Roger Nokes, Ed Rains, Geoff Davies and Sander Boogard - Link to Vega output.
Lightning #2 was won by Matt McNabb
The Chas L Hart Cup was won by FM Roger Nokes - Link to Vega output.
Lightning #3 was won by Matt McNabb and Ed Rains
The Gambit Tournament was won by Martin Rademacher, Richie Christie and Ross Black - Link to Vega output.
Grim Reaper #1 was won by Richie Christie
The Eric Browne Shield was won by Ed Rains - Link to Vega output.
Lightning #4 was won by Ed Rains and Richie Christie
The B Grade of the Club Championship was won by Robin Wan - Link to Vega output.
The A Grade of the Club Championship was won by Tim Rains and Martin Rademacher - Link to results.
Lightning #5 was won by David Weegenaar and Jaroslav Chanel
The Arie Nijman Trophy was won by David Weegenaar - Link to Vega output.

2013 Results

The Summer Rapid was won by David Wood
Grim Reaper #1 was won by Ed Rains
The Colthart Cup was won by FM Roger Nokes
Lightning #1 was won by FM Roger Nokes
Lightning #2 was won by Richie Christie, Ed Rains and Rik Hothersall
The Chas L Hart Cup was won by FM Roger Nokes
Lightning #3 was won by David Carpenter
The Gambit Tournament was won by Richie Christie
The Eric Browne Shield was won by FM Roger Nokes
Lightning #4 was won by Richie Christie
The Arie Nijman Trophy was won by FM Roger Nokes
Lightning #5 was won by Arie Nijman
The Club Championships were won by FM Roger Nokes and Tim Rains and the B Grade was won by Martin Rademacher

2012 Results

The Summer Rapid was won by Renato Remaneses
Lightning #1 was won by Arie Nijman
The Colthart Cup was won by Bruce Donaldson
Grim Reaper #1 was won by Ed Rains
Lightning #2 was won by Renato Remaneses
The Chas L Hart Cup was won by Arie Nijman
The Gambit Tournament was won by Ed Rains
Lightning #3 was won by Craig Hall
The Eric Browne Shield was won by Joey Scarr
Lightning #4 was won by Ed Rains
The Arie Nijman Trophy was won by Arie Nijman
Lightning #5 was won by Ed Rains and Andrew Masters
Grim Reaper #2 was won by Steven Hartwell
The Club Championships were won by Matt McNabb and Ed Rains and the B Grade was won by Guy Mulinder

2011 Results

The Summer Rapid was won by Karma (Andy) Machdoem
Lightning #1 was won by Ed Rains and Halim Johari
The Colthart Cup was won by Chao Qi
Lightning #2 was won by Ed Rains
The Chas L Hart Cup was won by Ross McKerras
Lightning #3 was won by Renato Remaneses
The Gambit Tournament was won by Nick Cummings and Renato Remaneses
Lightning #4 was won by Nick Cummings and Boyd Siripornpitak
The Eric Browne Shield was won by Arie Nijman
The Grim Reaper was won by Tim Rains
The Arie Nijman Trophy was won by Ed Rains
Lightning #5 was won by Renato Remaneses
The Club Championships were won by Geoff Davies and the B Grade was won by Simon Ward

2010 Results

The Summer Rapid was won by Matthew McNabb
Lightning #1 was won by David Wood
The Colthart Cup was won by David Wood
Grim Reaper #1 waS won by Chao Qi
Lightning #2 was won by Renato Remaneses
The Chas L Hart Cup was won by Peter Fraemohs
Lightning #3 was won by Craig Hall
Grim Reaper #2 was won by Tim Rains
The Gambit Tournament was won by Garry Putt and Renato Remaneses
The Eric Browne Shield was won by Ross McKerras and Halim Johari
Lightning #4 was won by Boyd Siripornpitak
The Arie Nijman Trophy was won by Boyd Siripornpitak
Lightning #5 was won by Ed Rains and Halim Johari
The Club Championships were won by Renato Remaneses and the B Grade was won by Stuart Whitham

2009 Results

The Summer Rapid was won by Jeremy Watson, Andy Machdoem and Renato Remaneses
Lightning #1 was won by Renato Remaneses
Grim Reaper #1 was won by Andy Machdoem
The Colthart Cup was won by Matthew McNabb and Arie Nijman
Lightning #2 was won by Matthew McNabb
The Chas L Hart Cup was won by Andy Machdoem
The Gambit Tournament was won by Chao Qi
The Eric Browne Shield was won by FM Stephen Lukey and Peter Fraemohs
Lightning #3 was won by Chao Qi and Boyd Siripornpitak
The Arie Nijman Trophy was won by Matthew McNabb
Lightning #4 was won by Renato Remaneses and Boyd Siripornpitak
The All Canterbury Championships were won by GM Gawain Jones
Lightning #5 was won by Matthew McNabb
The Club Championships were won by Matthew McNabb and Peter Fraemohs, the B Grade was won by Ross McKerras and the C Grade was won by Jason van den Elzen, Steven Hartwell and Edward Rains

2008 Results

The Summer Rapid was won by Jeremy Watson
Lightning #1 was won by Jeremy Watson
Grim Reaper #1 was won by Andy Machdoem
The Colthart Cup was won by FM Stephen Lukey
Lightning #2 was won by Chao Qi
The Gambit Tournament was won by Doug Churton
The Chas L Hart Cup was won by FM Roger Nokes and Andy Machdoem
Lightning #3 was won by David Weegenaar
Grim Reaper #2 was won by Chao Qi
The Eric Browne Shield was won by FM Roger Nokes
Lightning #4 was won by Chao Qi
The Arie Nijman Trophy was won by Chao Qi
Lightning #5 was won by Chao Qi
The Club Championships were won by Andy Machdoem, the B Grade was won by Garry Putt and the C Grade was won by Steven Hartwell

2007 Results

The Summer Rapid was won by Bruce Donaldson
Lightning #1 was won by Jeremy Watson and Bruce Donaldson
The Colthart Cup was won by Jeremy Watson
The first Grim Reaper was won by Renato Remaneses
The Gambit Tournament was won by Doug Churton
Lightning #2 was won by David Weegenaar
The Chas L Hart Cup was won by Craig Hall
Lightning #3 was won by Andy Machdoem
The second Grim Reaper was won by Andy Machdoem
The Eric Browne Shield was won by Andy Machdoem
Lightning #4 was won by Andy Machdoem
The Arie Nijman Trophy was won by Rikard Unelius
Lightning #5 was won by Andy Machdoem
The All Canterbury Championship was won by IM Ben Martin
The Club Championships were won by Jeremy Watson and Chao Qi, the B Grade was won by Owen Pritchard and the C Grade was won by Ngawati Heremaia.

2006 Results

The Summer Rapid was won by Chris Benson
Lightning #1 was won by Andy Machdoem
The Colthart Cup was won by Jeremy Watson
Grim Reaper #1 was won by IM Ben Martin
The Gambit Tournament was won by Peter Fraemohs
Bruce Donaldson and Chris Benson tied for first in Lightning #2
The Chas L Hart Cup was won by Andy Machdoem
Lightning #3 was won by Bruce Donaldson
Grim Reaper #2 was won by Andy Machdoem
The Eric Browne Shield was won by Craig Hall
Lightning #4 was won by Bruce Donaldson
The Arie Nijman Trophy was won by Andy Machdoem
Lightning #5 was won by Arie Nijman
The All Canterbury Championship was won by IM Ben Martin
The Club Championships were won by Bruce Donaldson. The B Grade was won by Nigel Cooper.

2005 Results

The Summer Rapid was won by Bruce Donaldson
The first Lightning Tournament was won by Bruce Donaldson
The Colthart Cup was won by Bruce Donaldson
The first Grim Reaper was won by IM Ben Martin
The Gambit Tournament was won by FM Roger Nokes
The second Lightning Tournament was won by IM Ben Martin
The Chas L. Hart Cup was won by Bruce Donaldson
The third Lightning Tournament was won by Bruce Donaldson
The second Grim Reaper was won by Chris Baker
The Eric Browne Shield was won by Bruce Donaldson
The fourth Lightning Tournament was won by Chris Baker
The Arie Nijman Trophy was won by Andy Machdoem
The South Island Championship was won by Andy Machdoem
The South Island Rapid Championship was won by FM Roger Nokes
The fifth Lightning Tournament was won by Chris Baker
The All Canterbury Championship was won by IM Ben Martin
The Club Championships were won by FM Roger Nokes, the B Grade was won by Jeremy Watson and the C Grade was won by Guy Mulinder, Ngawati Heremaia and Robert Tau.

2004 Results

The Colthart Cup was won by Bruce Donaldson
The Gambit Tournament was won by Arie Nijman
The A Grade of the Chas L Hart Cup was won by Brendon Reedy
The B Grade was won by Seth Jewitt
The Eric Browne Shield was won by Roger Nokes (FM)
The Arie Nijman Trophy was won by Bruce Donaldson
The Canterbury FIDE Open, sponsored by Benson Insurance Brokers, was won by Ben Martin (IM)
The Club Championships were won by Ben Martin (IM), the B Grade was won by Martin Rademacher and the C Grade was won by Guy Mulinder

2003 Results

The Colthart Cup was won by Bruce Donaldson
The Gambit Tournament was won by Arie Nijman
The A Grade of the Chas L Hart Cup was won by Bruce Anderson (NM*)
The B Grade was won by Robert Tau
The Eric Browne Shield was won by Alistair Compton
The Arie Nijman Trophy was won by Alistair Compton
The Canterbury FIDE Open was won by Guy West (IM)
The All Canterbury Championships were won by Craig Hall
The Club Championships were won by Roger Nokes (FM), the B Grade was won by Geoff Davies and Craig Hall and the C Grade was won by Sam McChesney

2002 Results

The Colthart Cup was won by Bruce Anderson (NM*)
The A Grade of the Chas L Hart Cup was won by Bruce Anderson (NM*)
The B Grade was won by Karl Holdo, Peter Kay and Barry Neppelenbroek
The Gambit Tournament was won by Peter Fraemohs
The Eric Browne Shield was won by Roger Nokes (FM)
The Arie Nijman Trophy was won by Roger Nokes (FM)
The A Grade of the Club Championships were won by Bruce Anderson (NM*), the B Grade was won by Ross McKerras and the C Grade was won by Grant Pearson

2001 Results

The A Grade of the Colthart Cup was won by Craig Hall and Arie Nijman. The B Grade was won by Doug Churton.
The Chas L. Hart Cup was won by Bruce Anderson (NM*).
The Gambit Tournament was won by Steve Coates.
The Eric Browne Shield was won by Craig Goodwillie.
The inaugural tournament for the Arie Nijman Trophy (the Club Rapid Champs) was fittingly won by Arie Nijman.
The All Canterbury Championships were won by Bruce Anderson (NM*).
The Club Championships were won by Bruce Anderson (NM*), Ross McKerras and Chris Benson tied for first in the B Grade, and Chris Wright won the C Grade.

2000 Results

The A Grade of the Colthart Cup was won by Steve Coates. The B Grade was won by Peter Kay
The Chas L. Hart Cup was won by Steve Coates.
The Eric Browne Shield was won by Steve Coates.
The Canterbury Chess Club Rapid Championships was won by Arie Nijman, David Wood and Ross McKerras.
The Club Championships were won by Steve Coates, with Bruce Donaldson winning the B Grade and Conrad Fort winning the C Grade.
The Gambit Tournament was won by Thor Russell.
The All-Canterbury Championships were won by Scott Wastney.